FORUM MIESZKAŃCÓW POWSTAŃCÓW ŚLĄSKICH 104

Niezależne Forum Mieszkańców PS104

Nie jesteś zalogowany na forum.

#1 2016-01-06 18:37:53

MISIEK
Użytkownik
Dołączył: 2016-01-06
Liczba postów: 9
Windows VistaChrome 47.0.2526.106

Parujące okna

Czy w waszych mieszkaniach okna też tak strasznie parują?
Czy uważacie, że wentylacja w waszych mieszkaniach działa poprawnie?

Offline

#2 2016-01-06 19:07:00

waldekk
Użytkownik
Skąd: Varsovia
Dołączył: 2016-01-06
Liczba postów: 9
Windows 7Internet Explorer 10.0

Odp: Parujące okna

Niestety u mnie jest to samo... przy ujemnych temperaturach lub nawet lekkim plusie z okien leje się woda. Dzieje się tak nawet jak nie mam wystawionego prania do suszenia. Ja mieszkam w narożnym mieszkaniu które dodatkowo szybko się wychładza ale myślę że wentylacja na pewno też kuleje. Zgłaszałeś to może to administracji?

Offline

#3 2016-01-07 07:44:42

MISIEK
Użytkownik
Dołączył: 2016-01-06
Liczba postów: 9
AndroidChrome 47.0.2526.83

Odp: Parujące okna

Nie wiem co z tym robic. Czy to wina malego metrazu, czy to wina okien. Wilgotnosc staram sie utrzymywac na malym poziomie, zamontowalem wentylator w lazience.
W poprzednich latach podczas kontroli wentylacji facet albo otwieral mi okna przy pomiarze, albo drzwi wejsciowe twierdzac, ze w takich blokach tak dziala wentylacja, w tym roku nic nie powiedzial zapytal tylko "Czy tak jest lepiej?" (chociaz prawo jeszcze jakis czas temu, nie wiem jak teraz, zabranialo montazu w mieszkaniu takiej wentylacji ze wzgledow pozarowych). Pytalem sie tych ludzi z administracji, czy zaplanowany jest remont elewacji w harmonogramie budynku, ale powiedzieli, ze nie. Bo moze to jest wina zle wykonanej elewacji i mostki termiczne sie robia. Narazie napisalem 1 email do producenta okien (bez odpowiedzi) i kupilem wieksze takie podstawki pod kwiatki w nowej Castoramie i ustawilem je w rogach parapetow. Nie wiem jeszcze co zrobic z drzwiami balkonowymi.
Tak sobie myslalem, ze moze jakby zrobili wyciag mechaniczny na dachu jeden dla calego pionu to byloby lepiej, ale tego nie wiem. Narazie nigdzie nic nie zglaszalem bo sprawa jest skomplikowana i zawsze latwo temat obalic z ich strony stwierdzeniem "A bo ma Pan za duza wilgotnosc".

To forum obnizy cene m.kw. mieszkania w naszym bloku [dblpt]).

Offline

#4 2016-01-07 10:16:25

Warszawiak
Administrator
Dołączył: 2015-12-30
Liczba postów: 19
Windows 7Internet Explorer 10.0

Odp: Parujące okna

Temat parujących okien rzeczywiście chyba dotyczy znacznej części mieszkań w naszym bloku.
Postaram się porozmawiać ze specjalistą jak to wygląda od strony prawnej - tj. czy pomiary powinny być wykonywane przy rozszczelnionych oknach.
Jak zbierzemy istotne informacje to uderzymy z pismami do administracji oraz bezpośrednio do zarządu SM Wola (im więcej osób się zgłosi tym lepiej).

Ja jestem zdania że to forum sprawi że może nasza administracja w końcu obudzi się i zacznie wykonywać niezbędne naprawy.
Każdy z nas płaci na fundusz remontowy - czas zacząć go wykorzystywać. Niestety jak sami o siebie nie zadbamy to nikt o nas nie zadba.

Offline

#5 2016-01-08 20:44:14

Bart
Użytkownik
Dołączył: 2016-01-08
Liczba postów: 7
MacintoshFirefox 43.0

Odp: Parujące okna

Witam,

u nas w mieszkaniu pomogło rozszczelnienie 2 okien. A mieliśmy całe okna w wodzie, wodę na parapetach etc.
Powiem Wam że niestety nie wszystkie wentylatory na dachu są włączone co też ma znaczenie pod warunkiem że mają jak zasysać powietrze z mieszkań.
Jeśli okna są pozamykane to nic z tego.

Offline

#6 2016-01-08 22:01:09

Warszawiak
Administrator
Dołączył: 2015-12-30
Liczba postów: 19
Windows 7Internet Explorer 11.0

Odp: Parujące okna

W nawiązaniu do mojego poprzedniego wpisu sprawdziłem i rzeczywiście pomiary wentylacji powinny być robione przy rozszczelnionym oknie, nie musi być otwarte ale wystarczy rozszczelnienie. Kolega Bart potwierdza tą teze.

Mam pytanie: co masz na myśli mówiąc że wentylatory nie są włączone? Czy u nas w bloku są zwykłe wentylatory grawitacyjne czy może elektryczne? Zgadzam się że okna powinny być rozszczelnione ale znam przypadek u sąsiada że i to nie pomaga w kwestii parujących okien, więc może to kwestia niedostatecznie działających wyciągów?

Offline

#7 2016-01-09 10:28:20

Bart
Użytkownik
Dołączył: 2016-01-08
Liczba postów: 7
MacintoshFirefox 43.0

Odp: Parujące okna

Wentylację mamy mechaniczną.
Niestety jak wiele rozwiązań w naszym bloku komuś się nie chciało albo nie udało [sred])
Silniki ( wentylatory ) umieszczono bezpośrednio na kominach wentylacyjnych ale nie odizolowano ich akustycznie.
Przenoszone buczenie było nie do zniesienia dla niektórych lokatorów z ostatnich pięter.
Powstały więc około metrowe kanały na podporach które pozwoliły na zdjęcie wentylatorów z kominów.
Problem buczenia zniknął - ta operacja nie dotyczyła wszystkich kominów - prawdopodobnie jak ktoś się nie skarżył to nie reagowali.
Co do tego czy działają to wiem że nie wszystkie. Na ostatnim piętrze jest skrzynka z bezpiecznikami w której można wyłączyć każdy z nich ale też bezpośrednio na każdym z wentylatorów jest potencjometr którym reguluje się prędkość silnika od najwyższej do jego wyłączenia.
Lokatorowi któremu mimo rozszczelnienia okna nadal parują proponowałbym sprawdzić z ADM czy przypadkiem nie ma wyłączonej wentylacji.

Offline

#8 2016-01-09 19:12:40

marcin
Użytkownik
Dołączył: 2016-01-09
Liczba postów: 1
Windows 7Chrome 47.0.2526.106

Odp: Parujące okna

Obserwuję to zjawisko, ale w znacznie mniejszym stopniu, niż zaprezentowane na zdjęciu. U mnie jest mieszkanie środkowe. Kondensacja pojawia się tylko podczas wyraźnie ujemnych temperatur, gdy uruchamiam ogrzewanie lub też, gdy coś gotuję i w mieszkaniu wzrasta temperatura i wilgoć.

Offline

#9 2016-01-10 18:38:21

nicram71
Użytkownik
Dołączył: 2016-01-10
Liczba postów: 3
Windows 7Firefox 43.0

Odp: Parujące okna

Mieszkam na ostatnim pietrze w narożnym. Skraplanie na oknach to od początku był koszmar ale jeszcze gorsze było buczenie z wiatraków. W rezultacie osiem lat temu Spółdzielnia pół żartem pół serio wymyśliła sposób żebyśmy dali sobie spokój z wodą - albo zwiększymy obroty wyciągów i będzie buczało albo nie zwiększymy i będzie mokro. To z dwojga złego wolałem wodę.  [dblpt])

Offline

#10 2016-01-15 10:20:50

waldekk
Użytkownik
Skąd: Varsovia
Dołączył: 2016-01-06
Liczba postów: 9
Windows 7Internet Explorer 10.0

Odp: Parujące okna

No to widzę rozwiązanie godne Nobla! Nie jestem specjalistą w dziedzinie wyciągów ale myślę że są na rynku dostępne odpowiednie wentylatory które nie hałasują aż tak bardzo... Napiszę mail'a do ADM może zastanowią się nad tym raz jeszcze.

Offline

#11 2016-01-15 16:47:27

Bart
Użytkownik
Dołączył: 2016-01-08
Liczba postów: 7
MacintoshFirefox 43.0

Odp: Parujące okna

waldekk napisał/a:

No to widzę rozwiązanie godne Nobla! Nie jestem specjalistą w dziedzinie wyciągów ale myślę że są na rynku dostępne odpowiednie wentylatory które nie hałasują aż tak bardzo... Napiszę mail'a do ADM może zastanowią się nad tym raz jeszcze.


To jeśli możesz zapytaj jak te zaparowane okna plus unieruchomione lub ustawione na minimum wentylatory mają się do corocznych pomiarów poprawności działania wentylacji ?
Ja rozumiem że gdyby pomiary wykazywały źle działającą wentylację to spółdzielnia musiałaby reagować [sred])
Może się boją właśnie takich pomysłów które po pierwsze zmuszą ich do pracy a po drugie wyciągną kasę z funduszu remontowego ?

A propos funduszy, słyszeliście że pracownicy spółdzielni od czasu do czasu jeżdżą na wyjazdy integracyjne ?
Nie widziałem takiej pozycji w czynszu ale nie sądzę żeby jeździli za swoje. [sred]))))

Offline

#12 2016-01-25 05:44:12

MISIEK
Użytkownik
Dołączył: 2016-01-06
Liczba postów: 9
AndroidSafari 534.30

Odp: Parujące okna

Jezeli chodzi o coroczne pomiary to u mnie otwieral okno, albo drzwi zeby wyszly. Raz chcialem sprawdzic co mu wyszlo w pomiarach, zeby sobie pogooglowac czy pomiary sa w normie, ale jak mu zajrzalem przez ramie to sie okazalo, ze wyswietlacz nie dziala i ze facet patrzy tylko czy mu sie wiatraczek kreci.Od tej wilgoci z okien przy parapecie zrobil sie jakis grzyb, ze az kawalek sciany sie wykruszyl.

W jednym roku mialem przyczepione nitki przy anemostatach i patrzylem, czy wentylacja wyciaga czy dmucha, przez okolo 60% czasu w ktorym moglem obserwowac te nitki, wentylacja dmuchala mi do mieszkania. Czasami nawet pale papierosy z sasiadami.

Dlatego zalozylem ten wentylator.

Wlasciwie to nie wiedzialem, ze mamy wentylatory na gorze i myslalem, ze taki wentylator bylby rozwiazaniem.
Zamiast je wylaczac powinni zrobic tlumiki wyciszajace, w wentylacji sa stosowane takie rozwiazania.

Kiedys zagadnolem faceta z administracji o ta wentylacje, to mi powiedzial, ze to wszystko jest kwestia wilgotnosci i cisnienia powietrza i ze wentylacja moze czasami wpychac powietrze, zamiast wyciagac.

Jak mieszkanie jest puste to jedno okno musi byc otwarte non stop. Jak siedze w mieszkaniu to w zimie nie zawsze sie da siedziec przy otwartym oknie, a rozszczelnianie pomimo wentylatora nie zawsze pomaga. Mam dwa higrometry ktorymi kontroluje co sie dzieje z wilgotnoscia i wydaje mi sie, ze kiedys tak nie bylo.

A moze ktorys z lokatorow wylacze te wentylatory bo mu chucza, jezeli ta skrzynka jest gdzies tam dostepna.

Offline

#13 2016-01-29 16:41:34

waldekk
Użytkownik
Skąd: Varsovia
Dołączył: 2016-01-06
Liczba postów: 9
Windows 7Internet Explorer 11.0

Odp: Parujące okna

Tak jak pisałem wcześniej zgłosiłem 2 tygodnie temu do administracji następujące kwestie:
1. Parujące okna / nie działającą należycie wentylację
2. Pleśń na suficie
3. Skorodowane i przeciekające daszki okalające blok na ostatnich piętrach.

Odpowiedz jak zapewnia Pan z Działu Technicznego "zostanie mi niebawem dostarczona przez pracownika firmy sprzątającej". Mówiłem Panu przez telefon że odpowiedź na mój email wystarczy i że tak będzie prościej i szybciej ale... Co ciekawe Pan z Działu Technicznego nie chciał mnie poinformować co zawiera wspomniane pismo które jest już w drodze do mnie, ale w końcu udało mi się go przekonać.

Co się dowiedziałem:
1. Parujące okna są spowodowane "wilgocią z wew. mieszkania" i nie dostatecznym grzaniem / wentylowaniem pomieszczenia. Już w moim zgłoszeniu email'owym pisałem że okna w mieszkaniu mam rozszczelnione, co więcej grzejniki mam non-stop odkręcone bo inaczej bym w zimie zamarzł. Pan z Działu Technicznego twierdzi że wentylatory mechaniczne na dachu są włączone pomimo że pracownicy administracji stwierdzili tydzień temu po zejściu z dachu że wentylatory nad moim mieszkaniem nie działają. Odpowiedź Pana z Działu Technicznego była prosta - Ci Panowie to dekarze i nie mają oni wiedzy na temat działania wyciągów.

2. Niestety ale dostałem informację że Administracja nie usuwa pleśni ponieważ powstała ona na skutek "wilgoci wew. mieszkania"
(patrz pkt. 1)

3. Zgłosiłem też kwestie daszków nad ostatnimi piętrami ponieważ podejrzewałem w pierwszym momencie że z uwagi na ich wadliwe wykonanie i złe odprowadzanie wody, są one przyczyną pleśni jaka mi wyszła na suficie w sypialni (spływa ona po konstrukcji daszku i dalej po elewacji). Co z daszkami jeszcze nie wiem ponieważ rozmowa telefoniczna toczyła się głównie w temacie parujących okien i wentylacji.
Przekazałem szanownemu Panu, że nasze dalsze kontakty nie mają sensu skoro Pan nie jest w stanie mi pomóc poza stwierdzeniem że mam wietrzyć mieszkanie i je należycie ogrzewać (czyli robić coś, co już robię i nie przynosi to efektu). Zapytałem się nawet czy zna Pan kogoś w ADM kto jednak będzie w stanie mi pomóc - ale Pan stwierdził że nie jest w stanie wskazać mi takiej osoby.

Jeżeli macie podobne problemy zgłoście to proszę do ADM, może kolejne zgłoszenia doprowadzą do jakiś rozwiązań.

Wiadomość dodana po 1 h 59 min 42 s:
Widać moje zgłoszenie oraz dzisiejsza rozmowa przyniosła jakiś efekt... po powrocie do domu i wejściu do łazienki usłyszałem delikatnie "huczenie" dobiegające z otworu wentylacyjnego. Czyli wentylator znajdujący się na wyciągu został uruchomiony!  [dblpt]applause[dblpt]

Ostatnio edytowany przez waldekk (2016-01-29 16:43:15)

Offline

#14 2016-01-29 19:25:53

MISIEK
Użytkownik
Dołączył: 2016-01-06
Liczba postów: 9
Windows 8.1Firefox 43.0

Odp: Parujące okna

A czy można sobie samemu wyjść na dach i sprawdzić, czy w danym pionie działa wyciąg?
Czy klucze do dachu ma tylko administracja?

Offline

#15 2016-01-29 19:46:20

waldekk
Użytkownik
Skąd: Varsovia
Dołączył: 2016-01-06
Liczba postów: 9
Windows 7Internet Explorer 11.0

Odp: Parujące okna

Klucze ma administracja, ale po co samemu się gimnastykować na dach?

Napisz email do administracji z prośbą o sprawdzenie czy działają wyciągi mechanicznie na dachu, i że masz problem z wentylacja o czym świadczy to i tamto... (z mojego doświadczenia wynika że email czyli jakikolwiek "papier" jest niezbędny w kontaktach z adm).
Jak napiszesz mail'a to dzwoń do Działu Technicznego co 2-3 dni. Poproś tylko o informację kto z imienia i nazwiska będzie zajmował się Twoją sprawą - to usprawnia późniejszą komunikację. Taka była moja strategia, jak widać przyniosła częściowy efekt.

Offline

#16 2016-01-29 19:54:50

Bart
Użytkownik
Dołączył: 2016-01-08
Liczba postów: 7
MacintoshFirefox 43.0

Odp: Parujące okna

Poproś o połączenie z dyrektorem ADM Franciszkiem Michalskim, on potrafi zmobilizować pracowników jak z nim pogadasz odpowiednio.
Mój kolega mieszkający na ostatnim piętrze ma nie tyle mokre okna ale mokrą ścianę i wygląda na to że mu się gdzieś wlewa woda z dachu pod elewację. Administracja twierdzi że to problem z wentylacją, że nie wietrzy i nic z tym nie zrobią [sred]) Kolega zamierza skuć tynk na wiosnę i samemu szukać nieszczelności. Mi się wydaje że to mega przesada, administracja wie że w budynku są mega niedociągnięcia na etapie budowy i boi się pomagać żeby nie było precedensu. Zastanawiam się gdzie ginie fundusz remontowy.




waldekk napisał/a:

Klucze ma administracja, ale po co samemu się gimnastykować na dach?

Napisz email do administracji z prośbą o sprawdzenie czy działają wyciągi mechanicznie na dachu, i że masz problem z wentylacja o czym świadczy to i tamto... (z mojego doświadczenia wynika że email czyli jakikolwiek "papier" jest niezbędny w kontaktach z adm).
Jak napiszesz mail'a to dzwoń do Działu Technicznego co 2-3 dni. Poproś tylko o informację kto z imienia i nazwiska będzie zajmował się Twoją sprawą - to usprawnia późniejszą komunikację. Taka była moja strategia, jak widać przyniosła częściowy efekt.

Offline

#17 2016-01-29 22:20:41

Warszawiak
Administrator
Dołączył: 2015-12-30
Liczba postów: 19
Windows 7Internet Explorer 11.0

Odp: Parujące okna

Bart napisał/a:

Mój kolega mieszkający na ostatnim piętrze ma nie tyle mokre okna ale mokrą ścianę i wygląda na to że mu się gdzieś wlewa woda z dachu pod elewację. Administracja twierdzi że to problem z wentylacją, że nie wietrzy i nic z tym nie zrobią [sred]) Kolega zamierza skuć tynk na wiosnę i samemu szukać nieszczelności.

Powiem szczerze że nie rozumiem Twojego kolegi, skoro wszystko wskazuje na to że to nieszczelność dachu/elewacji to dlaczego nie walczy z administracja? Jest jeszcze zarząd SM WOLA do którego można pójść w ostateczności... w końcu są w naszym bloku na 1-wszym piętrze, zawsze można ich zaprosić na herbatkę.

Offline

#18 2016-02-19 15:33:22

waldekk
Użytkownik
Skąd: Varsovia
Dołączył: 2016-01-06
Liczba postów: 9
Windows 7Internet Explorer 11.0

Odp: Parujące okna

Najważniejsze kwestie wynikające z pisma jakie dostałem z ADM to:

1. Nie mamy prawa wglądu w dokumentacje dot. kontroli przewodów wentylacyjnych "Administracja nie posiada indywidualnych protokołów z przeglądu instalacji przewodów wentylacyjnych i tym samym nie możemy przesłać Panu skanu takiego protokołu. Kontrolę przewodów wentylacyjnych wykonywała firma „Hiiiii-OB.” Usługi Kominiarskie mistrz kominiarski Krzysztof Ignaczak tel. 504-570-795."

2. Wg. ADM parujące okna to "efekt niewłaściwej ekploatacji mieszkania" więc nie jest to winą ADM. Zignorowany został fakt że po naszych interwencjach wentylatory zostały uruchomione "wentylatory cały czas działały". Zignorowany został także fakt że po włączeniu wyciągów zapomniałem o parujących oknach... niestety chyba będę musiał sobie o tym znowu przypomnieć bo od 2 dni wentylacja znowu nie działa.

3. Jeżeli chodzi o naprawę daszków to otrzymałem informację że "ewentualna naprawa została przekazana do Działu Inwestycji Biura Zarządu SM WOLA". Pytanie brzmi po co skoro to ADM pobiera co miesiac opłatę na fundusz remontowy i dysponuje naszą nie małą przecież sądząc po ilości mieszkań w naszym bloku gotówką.

Offline

#19 2016-03-14 22:41:28

MISIEK
Użytkownik
Dołączył: 2016-01-06
Liczba postów: 9
Windows VistaChrome 49.0.2623.87

Odp: Parujące okna

Może w przyszłym roku przed sezonem grzewczym, jak będzie przegląd kominiarski, będzie można zgłosić jakieś uwagi do protokołów pomiarowych podczas pomiarów. Może to by coś pomogło [dblpt]).

Offline

#20 2016-04-05 20:18:51

Bart
Użytkownik
Dołączył: 2016-01-08
Liczba postów: 7
MacintoshFirefox 45.0

Odp: Parujące okna

Rozmawiałem jakiś czas temu z konserwatorem obsługującym mechaniczną wentylację w naszym budynku i pan zupełnie szczerze przyznał że poustawiał niektóre z wentylatorów na dachu tak żeby nie pracowały w nocy bo hałasują  [dblpt]zdziwiony[dblpt]
To pewnie zainteresuje tych którym okna parują...

Offline

#21 2016-04-13 16:32:55

Warszawiak
Administrator
Dołączył: 2015-12-30
Liczba postów: 19
Windows 7Internet Explorer 11.0

Odp: Parujące okna

Z moich informacji wynika że ADM po interwencji mieszkańców wymienił zepsute wentylatory na dachu (na pewno klatka 1, nie wiem jak to wygląda na klatce 2). Kolejny dowód na to że warto interweniować. Mamy wiosnę więc pewnie problem parujących okien nie jest już tak istotny. W każdym razie temat rozwinął się i przyniósł pozytywne rezultaty. [dblpt]beer[dblpt]

Offline

Użytkowników czytających ten temat: 0, gości: 1
[Bot] ClaudeBot